Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozšíření a využití thuje (zeravu)

19. 7. 2012

Nejčastěji je zmiňován zerav  západní, ten je rozšířen ve východní části Severní Ameriky, kde roste zejména na bahnitých půdách nebo říčních naplaveninách. U nás je běžně pěstován. Rostlina  dosahuje 20 m, ale v našich podmínkách bývá poněkud menší. Rostliny jsou dosti nenáročné, vyhovuje jim stanoviště na slunci nebo v polostínu, velice dobře snáší řez.

zap.jpg

Léčitelství

Na jaře se sbírají mladé větvičky. Odvar se vaří nejméně 15 minut  a podává se v maximální dávce 5 polévkových lžic denně. Tinktura se užívá výhradně zevně.

Látky zde obsažené působí antirevmaticky. Zmírňuje nervové záněty. Dále má kladné působení antivirově, za prokázaný se v současnosti má i účinek protinádorový. Zevně se užívá při léčbě bradavic a polypů a působí i protiplísňově.

Protože se jedná o drogu značně toxickou, neměla by v žádném případě být užívána bez dozoru a doporučení odborníka nebo lékaře. Je nebezpečná pro těhotné a kojící ženy, pro děti a při chorobách ledvin.

Všechny části zeravu jsou jedovaté. Za velmi toxické účinky je zodpovědný thujon, který při dotyku dráždí pokožku. Po požití způsobuje zvracení, krvavé průjmy, poškozuje ledviny a vyvolává překrvení malé pánve, důsledkem kterého může u těhotných žen dojít i k potratu. Při těžkých otravách se dostavují křeče, po kterých následuje celková ochablost a bezvědomí. V nejtěžších případech je možné i úmrtí.

thuje-zapadni-smaragd.jpg

Živý plot z thůjí

Živé ploty se svým množstvím různých tvarů, barev i výšek se uplatní v každé dobře udržované zahradě. Živý plot slouží jako nenásilný způsob ohraničení pozemku, ale můžeme s jeho pomocí rozdělit jednotlivé části zahrady na několik různých koutů. Můžeme snadno a bez větší námahy zakrýt nevzhledné objekty a také si vytvořit kousek soukromí v objetí těchto zelených rostlin.

th2.jpg

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< říjen / 2018 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 45391
Měsíc: 226
Den: 8